Mybox.eco
Než si pořídíte elektromobil, začnete řešit otázku domácího nabíjení. A s ní nejen výběr nabíjecí stanice, ale také technickou přípravu na instalaci. Pokud plánujete novostavbu, můžete ji nachystat předem. Zásadní překážky ve zprovoznění výkonné stanice vás ale nemusí brzdit ani ve chvíli, kdy se rozhodnete pro instalaci do stávajícího rodinného domu.
Plánujete novostavbu? S nabíjecí stanicí počítejte předem
Stavba nového rodinného domu je vždy velkou výzvou. Musíte si odpovědět na řadu otázek a vymyslet řešení, se kterým budete spokojení dlouhé roky. Bohužel často po dokončení zjistíte, že některé věci byste znovu udělali jinak. A týkat se to může i otázek mobility.
Na nabíjení elektrických aut můžete svůj nový dům připravit s předstihem. Nemusíte hned investovat do nabíjecí stanice, pokud ji v danou chvíli nepotřebujete. Je ale důležité, aby elektroinstalace byla připravená – dodatečná montáž a zprovoznění bude otázkou několika hodin. S tímto požadavkem se také obraťte na projekční kancelář.
Příprava elektroinstalace pro výkonné nabíjení
V garáži nebo před domem by měl být k dispozici třífázový kabel připojený k samostatně jištěnému okruhu. Ani jako majitelé elektromobilů možná dnes nevyužijete nabíjecí výkon 22 kW, v budoucnu tomu ale bude jinak. Proto nachystejte elektroinstalaci tak, aby vás nelimitovala – okruh pro výkonný 22 kW wallbox musí být vybavený jističem 3×32 A, hlavní jistič pak až 3×40 A.
Současně ale platí, že čím silnější přípojka, tím vyšší měsíční platby. Dobře si tak promyslete, jaký výkon reálně využijete v horizontu několika let. Ze začátku vám bude možná stačit menší výkon, nebo zatím vůbec nabíjet nebudete. Rozhodně ale trvejte na elektroinstalaci, u které bude budoucí navýšení hodnoty hlavního jističe bezproblémové. S tím souvisí například délky, průřezy a vedení kabelů.
Nezapomeňte na přípravu datových kabelů
Moderní nabíjecí stanice podporují funkci dynamického řízení výkonu nebo propojení s FVE a prvky SmartHome. Aby mohly s dalšími elektronickými prvky komunikovat, potřebují přenášet data. Místo instalace nabíjecí stanice MyBox proto doporučujeme propojit s centrálním rozvaděčem pomocí vícežilového UTP kabelu. Doporučujeme zajistit i dostupnost kvalitního internetového připojení pro využívání cloudu a vzdálené správy.
Wallbox ve stávajícím domě a úprava elektroinstalace
U novostaveb se na výkonné domácí nabíjení můžete připravit s předstihem. Co vás čeká v případě, že budete chtít vytvořit nabíjecí bod ve stávajícím, případně starém rodinném domě? Před zprovozněním rozhodně doporučujeme provést revizi elektroinstalace. Při nabíjení totiž dochází k vysokému zatížení rozvodů. Co se týče samotných úprav, záleží na požadovaném výkonu.
Nabíjecí stanice MyBox, ať už MyBox Home, nebo MyBox Profi, můžete připojit nejen na tři fáze, ale také pouze na jednu. Nedostanete se k maximálnímu nabíjecímu výkonu, ale wallbox i tak svůj účel splní.
Samostatný okruh a jištění
I u starších staveb musíte zajistit připojení wallboxu na samostatný okruh s adekvátní hodnotou jističe. Pro stanice s výkonem 11 kW/16 A je dostačující jistič 3×20 A. Pokud tak máte v domácnosti běžnou hodnotu hlavního jističe 3×25 A, teoreticky by mohla dostačovat. Pořídit můžete i 22kW stanici – když nabíjecí výkon omezíte.
Pokud byste ale chtěli využít maximální potenciál stanice, tedy 22 kW, už potřebujete okruh jistit 3×32 A. S tím obvykle souvisí i potřeba navýšení hlavního jističe na 3×40 A, a to i s ohledem na využití dalších výkonných spotřebičů v domácnosti. Doporučujeme také volit stanice s podporou dynamického řízení výkonu, které zajistí automatickou regulaci výkonu tak, aby k překročení hodnoty jističe nedocházelo.
Proudový chránič
Podle platných norem musí být u každé nabíjecí stanice i proudový chránič. Některé typy nabíjecích stanic, například MyBox Profi, mají proudový chránič integrovaný, a tak už nemusí být součástí rozvaděče. Oproti tomu základní model MyBox Home proudový chránič nemá, a tak je nutné jej do rozvaděče zakomponovat.
Navýšení hlavního jističe
S žádostí o navýšení hodnoty hlavního jističe se musíte obrátit na svého distributora. Ten posoudí, jestli je navýšení a související připojení stanice z technického hlediska možné. Pokud ano, pošle vám návrh smlouvy a vyčíslí poplatek za navýšení.
Následně musíte připravit odběrné místo – navýšit hodnotu jističe a zajistit revizní správu. V posledním kroku pak u svého dodavatele elektřiny zažádáte o aktualizaci smlouvy na novou hodnotu hlavního jističe.
Změna distribuční sazby
Náklady na provoz domácí nabíjecí stanice můžete snížit změnou distribuční sazby na D27d, která je určená pro domácnosti. Doporučujeme ale propočítat, jestli se vám tato změna i s ohledem na provoz dalších spotřebičů, které využívají nízký tarif, vyplatí.
Kontaktujte svého distributora
Na distributora byste se měli obrátit i v případě, že nepotřebujete navyšovat hodnotu hlavního jističe ani měnit distribuční sazbu. Výkonná stanice může mít vliv i na činnost samotné distribuční sítě – distributor musí posoudit zpětné vlivy. Podejte proto žádost o trvalé připojení z hladiny NN D2 a vyčkejte na posouzení. Ohlášení je vyžadováno od výkonu stanice 3,7 kW, a tak se týká i menších wallboxů.
Potřebujete s montáží domácí nabíjecí stanice a souvisejícími požadavky poradit? Kontaktujte nás. Rádi odpovíme na vaše dotazy a v případě zájmu předáme kontakt na elektroinstalační firmy, které zajistí přípravu i samotnou montáž.